Jak właściwie dobrać okulary przeciwsłoneczne?

PDF Drukuj Email
Wpisany przez Michał Jezierski   
poniedziałek, 09 sierpnia 2010 18:00

Lato to okres, w którym słońce momentami silnie daje nam się we znaki. Negatywne konsekwencje zbyt długiego przebywania na słońcu możemy odczuć przede wszystkim na swojej skórze. Również nasze oczy są narażone na działanie promieni słonecznych, co również może prowadzić do niekorzystnych skutków i zjawisk.

 

Dlatego też powinniśmy chronić swój wzrok przed słońcem za ciemnymi okularami. Jednakże należy przy ich wyborze kierować się określonymi zasadami. Okulary to nie tylko element naszego stroju, pewnego rodzaju dodatek, ale również skuteczna ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

 

Okulary

 

Na rynku znajduje się ogromna liczba wzorów, kolorów, kształtów okularów. Niemalże na każdym kroku, szczególnie w okresie letnim możemy spotkać kramy lub stoiska z okularami przeciwsłonecznymi, także działy z okularami funkcjonują w wielu sklepach i hipermarketach. Jednakże decydując się na zakup okularów powinniśmy zdecydowanie unikać tego rodzaju miejsc. Okulary sprzedawane w tych miejscach są wykonane z plastiku, nie posiadają żadnych filtrów, które chroniłyby nasze oczy przed promieniami słonecznymi. Dlatego też wybierając okulary przeciwsłoneczne, udajmy się do renomowanego sklepu lub optyka, gdzie będzie mogli kupić wysokiej jakości okulary, a co najważniejsze będziemy mieć świadomość, że skutecznie chronią nasz wzrok.

 

Szkła

 

Wybierając okularu powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na filtry i atesty, jakie posiadają zamontowane w nich szkła. Podstawowym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. W związku z tym, szkła powinny posiadać wszelkie atesty bezpieczeństwa i niezbędne do ochrony filtry. Co więcej, muszą być one odpowiednio przyciemnione. Zbyt duże przyciemnienie również może być szkodliwe dla naszych oczu. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na procent przyciemnienia szkieł. Do normalnego funkcjonowania i poruszania się po mieście wystarczające będą okulary posiadające 25% przyciemnienie. Dwukrotnie większe będzie optymalnym wyborem na wycieczkę nad wodę. Od tafli wody promienie odbijając się dodatkowo zwiększają swoje szkodliwe działanie. Wyższe przyciemnienie niż 50% jest dozwolone tylko i wyłącznie po konsultacji z okulistą.


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Partnerzy:

22/10/2015
article thumbnail

Zbliża się okres jesienno-zimowy, podczas które [ ... ]



26/08/2015
article thumbnail

Wrażliwość skóry to problem, jaki dotyka wiele [ ... ]



24/09/2014
article thumbnail

Soczewki kontaktowe są wykonane z różnych mater [ ... ]